Października
28

Koncert symfoniczny

W najbliższy piątek 28 października o 18.30 w koncercie symfonicznym z orkiestrą Filharmonii Koszalińskiej pod batutą Jerzego Wołosiuka wystąpi młody obiecujący baryton Patryk Wyborski. Ten koncert również miał się odbyć dokładnie rok temu, lecz uniemożliwiła go pandemia. Późniejsza napaść Rosji na Ukrainę skłoniła organizatorów do usunięcia z programu utworów rosyjskich kompozytorów. W ostatecznym kształcie ponad połowę koncertu wypełnią wokalne i orkiestrowe utwory patrona filharmonii Stanisława Moniuszki. Patryk Wyborski wykona też arie z oper Hectora Berlioza, George’a Bizeta i Charlesa Gounoda.
 
 
Patryk Wyborski, absolwent Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Bytomiu oraz Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie doktora Adama Szerszenia ma już na koncie szereg nagród, m.in. III miejsce na X Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. Ludomira Różyckiego w Gliwicach, wyróżnienia na III oraz IV Międzynarodowym Konkursie Solowej Wokalistyki Sakralnej Ars et Gloria w Katowicach oraz, wraz z pianistką Alicją Maryńczuk, I miejsce na V Międzyuczelnianym Konkursie Duetów Kameralnych w Łodzi. Patryk Wyborski jest ponadto laureatem IV Międzynarodowego Konkursu Wokalistyki Operowej im. Adama Didura w Bytomiu, gdzie nagrodzony został nagrodą specjalną na wniosek przewodniczącego jury, Wiesława Ochmana. W latach 2015 - 2017 śpiewał w zespole wokalnym Contento Core, natomiast w kolejnych dwóch był  stałym współpracownikiem Filharmonii Śląskiej. Ma w dorobku kilkadziesiąt pieśni, partii oratoryjno-kantatowych oraz takie partie operowe, jak Miecznik ze „Strasznego dworu” Stanisława Moniuszki, Conte Almaviva z „Wesela Figara” i Arcykapłan z „Czarodziejskiego fletu” Wolfganga Amadeusza Mozarta, Car II z „Ubu króla” Krzysztofa Pendereckiego czy Lekarz z „Hagitha” Karola Szymanowskiego. Występował jako solista i członek zespołów wokalnych w ramach wielu krajowych oraz zagranicznych festiwali, takich jak m.in. Baroque Factory w Katowicach, Międzynarodowy Festiwal Dni Muzyki Organowej w Gliwicach, Międzynarodowy Festiwal TRANS/MISJE w Koszycach (Słowacja) czy Chopin Festival w Gaming (Austria). Koncertował z takimi dyrygentami, jak m.in. Daniel Oren, Tomasz Tokarczyk, Frank Chastrusse Colombier, Tadeusz Kozłowski czy Mirosław Jacek Błaszczyk. Występował oraz regularnie współpracuje z Filharmonią Śląską, Filharmonią Zabrzańską, Filharmonią Podkarpacką, Filharmonią Krakowską, Śląską Orkiestrą Kameralną, Operą Krakowską, Operą Śląską oraz Zespołem Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia.

Jerzy Wołosiuk to absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie dyrygentury symfoniczno-operowej profesora Szymona Kawalli (dyplom z wyróżnieniem). Był stypendystą Prezydenta Miasta Lublina oraz Ministerstwa Kultury. Współpracował z wieloma teatrami i orkiestrami w kraju i za granicą. Brał udział w międzynarodowych konkursach dyrygenckich w Orvieto, Spoleto i Madrycie. W 2010 roku był finalistą Międzynarodowego Konkursu dla Młodych Dyrygentów Operowych w Spoleto. W latach 2006 - 2013 pracował w Operze Nova w Bydgoszczy, gdzie pod jego kierownictwem muzycznym odbyły się premiery opery baśniowej „Jaś i Małgosia” Engelberta Humperdincka oraz baletu „Sen nocy letniej” do muzyki Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego. Od roku 2013 Jerzy Wołosiuk związany jest z Operą na Zamku w Szczecinie, początkowo jako kierownik muzyczny, a od 2014 roku jako dyrektor artystyczny. Sprawował kierownictwo muzyczne nad premierami baletów, musicali, oper i operetek takich jak m.in. „Ogniwa” do muzyki Witolda Lutosławskiego, „Alicja w Krainie Czarów” Przemysława Zycha (prapremiera), „Dziadek do orzechów” Piotra Czajkowskiego, „Wieczór baletów polskich” do muzyki Romana Palestra i Stanisława Moniuszki, „Hrabina Marica” Imre Kálmána, „Crazy for You” braci Gershwinów, „Così fan tutte” Wolfganga Amadeusza Mozarta, „Proces” Philipa Glassa oraz „Dokręcanie śruby” Benjamina Brittena, nagrodzonego Teatralną Nagrodą Muzyczną im. Jana Kiepury w kategorii „najlepszy spektakl w Polsce w 2016 roku”. Dwukrotnie nominowany do tej nagrody w kategorii „najlepszy dyrygent”. W 2019 roku rozpoczął współpracę z Teatrem Wielkim – Operą Narodową w Warszawie jako dyrygent wieczoru prawykonań i członek jury konkursu kompozytorskiego na mikrooperę „12 minut dla Moniuszki”.

Serdecznie zapraszamy!

 

Miejsce

Filharmonia Koszalińska

  • Piastowska 2, Koszalin

  • .28.10.2022