Marca
16

"Dzień Kaszubski" w ramach 62. Henrykowskich Spotkań Kulturalnych w Siemczynie

Henrykowskie Stowarzyszenie w Siemczynie wraz z Towarzystwem Uniwersytetów Ludowych zapraszają na "Dzień Kaszubski" w ramach 62. Henrykowskich Spotkań Kulturalnych w Siemczynie

📍 Gdzie?: Zespół pałacowo-folwarczny w Siemczynie
🗓️ Kiedy? : 16 marca 2024, godz. 17:00
🎟️ Bilety?: Wstęp Wolny

Link do wydarzenia na FB http://https://fb.me/e/1yBJhhpyV

W programie
🏰 17:00 Inaugruacja wydarzenia - Zdzisław i Bogdan Andziakowie

🧑🏻‍🏫 17:15 "Kaszuby. Dawniej i Dziś"

Wykład o historii Kaszub, Piaśnicy, bitwie pod Świecinem i współczesnych rycerzach wygłosi pan Adam Śliwicki- Wójt Gminy Krokowa.

Adam Śliwicki jest z wykształcenia historykiem, pasjonatem lokalnej historii, sam jest rycerzem, z przyjaciółmi rycerzami z całej Polski corocznie odtwarzają w plenerze , w miejscu historycznej bitwy z 17 września 1462 - Bitwę pod Świecinem.

 📃 18:00 Spotkanie z pisarką Krystyną Lewną

Krystyna Lewna – pochodzi ze wsi Domatowo, położonej sercu Puszczy Darżlubskiej, jest polonistką, dla której pierwszym językiem był język kaszubski, dlatego to w nim właśnie najłatwiej wyraża swoje spostrzeżenia i uczucia, które następnie przekłada na opowiadania. Najczęściej pisze o kobietach. Kobietach z Kaszub. Od ponad dwudziestu lat publikuje na łamach miesięcznika „Pomerania” i kwartalnika „Stegna” ,a ostatnio – kwartalnika TUL.

Jest wielokrotną laureatką Ogólnopolskich Konkursów Literackich im. Jana Drzeżdżona i Mieczysława Stryjewskiego. Za swoje publikacje otrzymała w 2019 r. prestiżową nagrodę „Wiatru od morza” dla twórczyni kaszubskiej. Na jej dotychczasowy dorobek literacki składają się dwa zbiory opowiadań, zatytułowane „Mòtowidlo” i „Mój z moją” oraz powieść „Kaczczi”.

🖼️ 18:20 "Wycinanka po Kaszubsku" Wystawa Elżbiety Gniazdowskiej

Elżbieta Gniazdowska urodziła się w Koszalinie, jednak z czasem zamieszkała na terenie powiatu puckiego: najpierw w Krokowej, a później w Karwieńskich Błotach Drugich. Jest absolwentką Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie, gdzie uzyskała tytuł magistra inżyniera rolnictwa w 1978 r. Zawodowo związana była z oświatą, najpierw jako nauczyciel, a później dyrektor szkoły w Kłaninie. Od 2006 roku przez dwa lata pełniła funkcję wicestarosty Powiatu Puckiego. Jest prezesem Towarzystwa Uniwersytetów Ludowych. Wszystkie te obowiązki nie ugasiły w niej jednak pasji twórczej.

Wycinanka to jedna z wielu dziedzin sztuki, którymi zajmowała się na przestrzeni lat. Zanim podjęła się tworzenia wycinanki kaszubskiej, prezentowała odmiany łowickie i kurpiowskie. Tworząc wycinanki w stylistyce kaszubskiej, autorka wykorzystała popularne motywy haftu kaszubskiego różnych szkół, jednak jej główną inspiracją jest szkoła pucka. Pojawiają się zatem elementy zdobień takich jak mikołajek nadmorski, sieci i fale. W pracach autorki można zaobserwować również liczne tulipany, granaty czy dzwoneczki. Pojawiają się też motywy zwierzęce, np. koguty (popularne w wycinance łowickiej) lub bociany. Bardzo ciekawie prezentują się wycinanki centralne, których bohaterką jest Matka Boska Swarzewska, otoczona kaszubskimi wzorami (kwiatami oraz liśćmi akantu).

👩🏼‍🎤 18:30 Występ artystyczny - pieśni i piosenki kaszubskie w wykonaniu Kapeli Kaszubskiej "Zbierańce" z Bolszewa.

Kapela powstała w 2014 roku śpiewa przede wszystkim utwory ludowe, ale również utwory współczesne kaszubskie

ZAPRASZAMY

Miejsce

Pałac Siemczyno

  • Siemczyno 81, 78-551 Siemczyno

  • .16.03.2024

  • bezpłatny