Marca
01

Koncert symfoniczny

Gorąco polecamy najbliższy koncert symfoniczny w Filharmonii Koszalińskiej, zaplanowany na piątek 1 marca. Będzie on połączony z promocją muzycznej książki i prawykonaniem utworu młodej polskiej kompozytorki.
 
„Kiedyś byłem w małym mieszkaniu rodziny Dondalskich na dziesiątym piętrze bloku na Nagórkach i zadziwiło mnie, że w tak skromnych warunkach wychowali się tacy znakomici muzycy, profesjonaliści”, pisze olsztyński dziennikarz Marek Książek w monografii, zatytułowanej „Na strunach życia. Saga rodu Dondalskich”, która ukazała się na rynku wydawniczym pod koniec ubiegłego roku. Maria i Jan Dondalscy pół wieku temu byli muzykami Filharmonii Koszalińskiej. Obecnym koszalińskim melomanom bliżej znane są starsze z ich czworga dzieci: sopranistka Katarzyna oraz Natan, skrzypek i koncertmistrz naszej orkiestry. Oboje są nie tylko wyśmienitymi muzykami, ale także pedagogami. Oboje wystąpią też 1 marca w koncercie symfonicznym, któremu towarzyszyć będzie koszalińska promocja książki „Na strunach życia”. To właśnie Koszalin Katarzyna Dondalska wybrała na prawykonanie kompozycji Ewy Borcz „Saggitarius A*m”, które rozpocznie koncert. Po nim zabrzmi Podwójny koncert d-moll na skrzypce, fortepian i smyczki Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego w wykonaniu Natana Dondalskiego, pianistki Anny Paras i orkiestry Filharmonii Koszalińskiej, którą poprowadzi Tadeusz Wojciechowski. Drugą część tego wyjątkowego ze wszech miar koncertu wypełni I Symfonia c-moll op. 68 Jana Brahmsa.
 
Ewa Borcz (ur. 19.04.1991 r. w Gorlicach) - kompozytorka, aranżerka, altowiolistka w Kwartecie Galicyjskim oraz orkiestrze Sinfonia Carpathia. W 2015 roku ukończyła Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Białymstoku w klasie altówki prof. Piotra Reicherta. Prezes Fundacji Camerata Montis oraz Członek Stowarzyszenia Artystycznego "Carpathian", w którym odpowiedzialna jest za promocję oraz organizację wydarzeń artystycznych.
W 2017 roku Ewa Borcz rozpoczęła prace nad stworzeniem nowatorskich kompozycji na kwartet smyczkowy w oparciu o najpiękniejsze melodie ludowe z regionów: Pogórza, Beskidu Sądeckiego, Krakowa oraz Podhala. Kompozycje nawiązujące do tradycji i małopolskiego folkloru zostały nagrane przez Kwartet Galicyjski i wydane w formie albumu o nazwie „Folkomania”. Miniatury na kwartet smyczkowy ze wspomnianej płyty, zostały docenione podczas Festiwalu Polskiego Radia „Nowa Tradycja” i wykonane w Studio im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, a także podczas „Turnieju Muzyków Prawdziwych” w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, gdzie zespół zdobył nagrodę specjalną Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Płyta z kompozycjami uplasowała się na 8. miejscu w Plebiscycie „Wirtualne Gęśle”.
Od września 2019 r. Ewa Borcz rozpoczęła prace nad kolejnymi kompozycjami. Powstały, między innymi: Kwartet Smyczkowy nr 1 „na tematy małopolskie” inspirowany ludowością, utwór programowy "Światło" nawiązujący do skonstruowania pierwszej ulicznej lampy naftowej, a także miniatury „Początek” i „Ostatni” w których po raz pierwszy wykorzystana została elektronika dla wzmocnienia przekazu oraz symboliki we wspomnianych utworach. Charakter i klimat kompozycji ewoluuje na przestrzeni całego krążka o nazwie "Legendy", wychodząc od tradycji, ludowości i historii, kończąc natomiast na obecnych problemach i zmianach cywilizacyjnych.
Pod koniec 2019 roku kompozytorka została Laureatką Programu "Muzyka Naszych Czasów" organizowanego przez Stowarzyszenie Akademia im. Krzysztofa Pendereckiego oraz Europejskie Centrum Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach.
Utwór "Beskidnicy" zostanie wydany w ramach tego programu przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne oraz nagrany przez Wytwórnię Płytową DUX.
W 2020 roku powstała "Serenada Karpacka" - czteroczęściowa forma inspirowana muzyką regionu, dedykowana orkiestrze "Sinfonia Carpathia". W tym samym roku dla tego samego składu powstały także oryginalne aranżacje do utworów świątecznych, do których partie wokalne wykonali: Tomasz Jarosz i Ewa Novel.
Na co dzień Ewa Borcz współpracuje z wieloma znanymi osobistościami polskiej sceny muzycznej oraz specjalistami z dziedzin artystycznych budując dzięki temu swoje doświadczenie i poszerzając nieustannie swoją wiedzę muzyczną. Otwartość na nowe rozwiązania, style oraz rozmaite gatunki muzyczne pozwala na zrozumienie wielu zagadnień i łatwe porozumienie się w kwestiach kompozycji czy aranżacji danego utworu.

Miejsce

Filharmonia Koszalińska

  • ul. Piastowska 2, Koszalin

  • .01.03.2024

  • od 30 złotych