Maja
19

Koncert symfoniczny

Serdecznie polecamy jedyny w swoim rodzaju koncert symfoniczny, będący zarazem recitalem dyplomowym dwóch studentów dyrygentury symfoniczno-operowej: Ernest Pikulskiego i Oresta Tkachuka. Poprowadzenie orkiestry Filharmonii Koszalińskiej podczas koncertu 19 maja finalizuje ich studia licencjackie w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Na program koncertu, który rozpocznie się jak zwykle o godzinie 18.30, złożą się Suita nr 2 z baletu „Trójkątny kapelusz” Manuela de Falli, II Koncert skrzypcowy d-moll op. 22 Henryka Wieniawskiego i VII Symfonia A-dur op. 92 Ludwiga van Beethovena.
 
Justyna Grudzień to poznańska skrzypaczka należąca do grona najbardziej uzdolnionych muzyków młodego pokolenia. Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku 7 lat. Od 2016 roku kształci się u dr hab. Kariny Gidaszewskiej i w jej klasie podjęła studia na Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, których I stopień ukończyła z wyróżnieniem. Od najmłodszych lat bierze udział w konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych, zawsze zdobywając czołowe lokaty. Na koncie ma już ponad 60 nagród, m. in. Grand Prize i nagrodę specjalną za wyróżniającą muzykalność na Bach International Music Competition, I miejsce na X North International Music Competition i IX Odin International Music Online Competition, a także na konkursach w Tokio, Brukseli, Atenach, Rzymie, Paryżu, Londynie, Genewie, Belgradzie i Sarajewie. Ponadto zdobyła również I miejsce na VI Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. H. W. Ernsta i K. Szymanowskiego we Wrocławiu, I miejsce na Międzynarodowym Konkursie dla Młodych Skrzypków „Będę wirtuozem" w Krakowie, Grand Prix na II Ogólnopolskim Konkursie „Talenty Skrzypcowe" w Poznaniu oraz I miejsce na XII Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym pamięci A. Januszajtis w Gdańsku. Swój pierwszy koncert solo z orkiestrą zagrała już w wieku 8 lat, miała też okazję występować z takimi orkiestrami jak Accademia dell' Arco czy Baltic Neopolis Orchestra. Młoda artystka spełnia się nie tylko w roli solistki. Swoją karierę orkiestrową rozpoczęła w wieku 9 lat. Współpracowała z wieloma prestiżowymi orkiestrami, takimi jak European Union Youth Orchestra, Gustav Mahler Academy Orchestra, World Youth Orchestra, Europera Youth Orchestra, Filharmonia Poznańska i Filharmonia Gorzowska, koncertując w najlepszych salach Europy i świata, m. in. w Gewandhaus w Lipsku, Concertgebouw w Amsterdamie, Konzerthaus w Berlinie, Filharmonii Luksemburskiej, Elbphilharmonie i Laeiszhalle w Hamburgu, czy Royal Opera House w Maskacie (Oman), a także w wielu innych miastach w Finlandii, Szwecji, Szwajcarii, Danii, Czechach, Niemczech, Austrii, Włoszech i Bułgarii. Została również zaproszona do udziału w projekcie Europa Chor Akademie Görlitz, gdzie grała z orkiestrą Symphoniker Hamburg. Miała okazję współpracować z wieloma uznanymi dyrygentami, takimi jak Iván Fischer, Vasily Petrenko, Elim Chan, Joshard Daus, Stéphane Denève, Lahav Shani, Peter Stark, Jerzy Maksymiuk i Marcin Sompoliński oraz solistami światowej sławy, spośród których należy wymienić takie nazwiska jak: Vadim Repin, Nicolas Altstaedt, Alban Gerhardt, Camille Thomas, Justus Grimm, Natalya Pavlova, Svetlin Roussev, Andreas Ottensamer, Stefan Dohr, Jakub Jakowicz, Anna Maria Staśkiewicz i Janusz Wawrowski.
W roku 2011 na XIV Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu oraz w następnej edycji tego konkursu była członkinią Jury Młodych. Jest stypendystką programu „Młoda Polska”, czterokrotnie otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, stypendium Rektora AM w Poznaniu oraz Nagrodę Miasta Poznania, trzykrotnie stypendium Marszałka Województwa Wielkopolskiego. Dołączyła też do grona stypendystów Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci oraz Business and Professional Women’s Club Poznań. W najbliższym czasie planuje ukończyć studia magisterskie i rozpocząć pracę w prestiżowej Finnish Radio Symphony Orchestra w Helsinkach.
 
Urodzony w 1997 roku Ernest Pikulski swoją drogę muzyczną zaczynał w wieku 6 lat, ucząc się gry na skrzypcach w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. im Ludomira Różyckiego w Kielcach. W wieku 13 lat rozpoczął naukę gry na saksofonie i ukończył ją w Państwowym Ogólnokształcącym Liceum
muzycznym im. Fryderyka Chopina w Krakowie. Następnym krokiem w jego edukacji było ukończenie studiów licencjackich na kierunku edukacja artystyczna w specjalności dyrygentura chóralna na Akademii Muzycznej w Krakowie. Od 2020 roku jest studentem kierunku dyrygentura symfoniczno-operowa w klasie dr hab. Jakuba Chrenowicza na Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. W latach 2018 - 2020 był założycielem i dyrygentem chóru Canticum Amicorum oraz orkiestry Sorgente Sonora. W 2019 roku dokonał prawykonania Małej Mszy G-dur, a w 2020 Stabat Mater in memoriam Ioannis Pauli II Mariusza Kramarza. Swoje umiejętności kształcił na kursach mistrzowskich u Jerzego Salwarowskiego, Antoniego Wita oraz Jerzego Maksymiuka. Jako chórzysta oraz dyrygent koncertował w wielu miastach w Polsce i na świecie, m. in w Warszawie, Szczecinie, Rzymie, Barcelonie, Paryżu oraz Bogocie. Obecnie jest zaangażowany w życie uczelni będąc wiceprzewodniczącym samorządu studenckiego, a w przeszłości był współzałożycielem i wiceprezesem Stowarzyszenia Partytura, promującego działalność młodych artystów.
 
Urodzony w 1996 roku Orest Tkachuk ukończył Szkołę Muzyczną w Łanczynie w klasie fortepianu. W Iwano-Frankiwsku kształcił się jako dyrygent chóralny, a następnie kontynuował naukę w Akademii Muzycznej im. M. Lysenka we Lwowie, uzyskując z wyróżnieniem tytuł licencjacki. Obecnie jest studentem kierunku dyrygentura symfoniczno-operowa w klasie dr hab. Jakuba Chrenowicza na Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Brał udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez takich pedagogów, jak m. in. prof. E. Klemm, N. Pasquet, J. Maksymiuk czy J. Salwarowski. Podczas kursów miał okazję współpracować orkiestrami Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze, Orkiestrą Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu oraz Orkiestrą Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego.

 

Miejsce

Filharmonia Koszalińska im. Stanisława Moniuszki

  • ul. Piastowska 2, 75-400 Koszalin

  • .19.05.2023

  • od 30 złotych